Održana je međunarodna konferencija u hibridnom obliku na temu „Izazovi i prilike za razvoj ruralnih područja“ u prostorima Ratarne na Veleučilištu u Križevcima u organizaciji PORE Regionalne razvojne agencije Koprivničko-križevačke županije, Koprivničko-križevačke županije, Veleučilišta u Križevcima, Sveučilišta Sjever, LAG-a Podravina, LAG-a Izvor, LAG-a Mura-Drava, LAG-a Prizag i LAG-a Prigorje.
Međunarodna konferencija okupila je preko 130 sudionika, predstavnika Europske komisije, Ministarstva poljoprivrede, Koprivničko-križevačke županije, gradova, općina, sveučilišta, veleučilišta, LAG-ova OPG-ova, obrta i tvrtki, a sufinancirana je sredstvima Nacionalne mreže Zajedničke poljoprivredne politike.
U prvom dijelu konferencije, uvodne govore održali su dekanica Veleučilišta u Križevcima, dr. sc. Marcela Andreata-Koren, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, financije, EU fondove i javnu nabavu Grada Križevaca, Ivan Biškup, župan Koprivničko-križevačke županije, Darko Koren, voditeljica Odjela za komunikaciju, partnerstva i mreže pri Predstavništvu Europske komisije u Republici Hrvatskoj, Carmen Gruber i državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, Tugomir Majdak.
Nakon uvodnih govora uslijedila je online prezentacija Zbigniewa Fafare, programskog menadžera za Hrvatsku iz Opće uprave za poljoprivredu i ruralni razvoj u Europskoj komisiji koji se osvrnuo na glavne ciljeve i ključne točke strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike za razdoblje od 2023.-2027. godine. Nakon njega uslijedila je i prezentacija Ivana Ciprijana, voditelja službe za razvoj lokalne zajednice u Ministarstvu poljoprivrede, koji je detaljnije predstavio intervencije Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike 2023. – 2027. za Republiku Hrvatsku s naglaskom na mjere poticanja koncepta „Pametnih sela“.
Na samom kraju prvog dijela konferencije uslijedila je još jedna prezentacija na temu „Digitalizacija poljoprivrede kao alat u borbi protiv klimatskih promjena“ koju je prezentirala dr. sc. Ivana Rendulić Jelušić.
U drugom dijelu konferencije, fokus je bio na panel raspravama koje su se paralelno održavale u dvije dvorane. Ove rasprave su se bavile važnim temama koje se tiču ruralnog razvoja i održivosti poljoprivrede, a okupile su stručnjake iz različitih sektora, uključujući javni, privatni, znanstveno-istraživački i civilni sektor.
Jedna od tema rasprave bila je “Uloga lokalne samouprave u ostvarivanju koncepta Pametnih sela”. Raspravljalo se o tome kako lokalne vlasti mogu doprinijeti razvoju ruralnih područja kroz implementaciju inovativnih tehnoloških rješenja i promicanje održivog razvoja.
Druga tema panela bila je “Kako poljoprivredu učiniti održivom, inovativnom te privlačnom za razvoj gospodarskih aktivnosti kao preduvjeta za ostanak mladih ljudi u ruralnim područjima”. Ovdje su stručnjaci raspravljali o važnosti inovacija u poljoprivredi, potrebama mladih poljoprivrednika te mogućnostima za poticanje ekonomskog razvoja u ruralnim područjima.
Treća tema rasprave bila je “Umrežavanje poljoprivrednih proizvođača i kratki opskrbni lanci”. Razmatralo se kako povezivanje poljoprivrednih proizvođača može pomoći u jačanju lokalne ekonomije te promicanju održive proizvodnje hrane putem kratkih opskrbnih lanaca.
Posljednja tema panela bila je “Mogućnosti financiranja projekata u poljoprivredi”. Ovdje su stručnjaci raspravljali o dostupnim izvorima financiranja za poljoprivredne projekte, uključujući javna sredstva, privatne investicije i fondove EU, te kako ih poljoprivredni proizvođači mogu iskoristiti za svoje projekte.
Moderatori panela bili su dr. sc. Silvije Jerčinović i dr. sc. Kristina Svržnjak s Veleučilišta u Križevcima, koji su usmjeravali rasprave i poticali sudionike da podijele svoja stručna razmišljanja i iskustva na navedene teme.
Ova inicijativa sufinancirana je sredstvima Europske unije iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj: Europa ulaže u ruralna područja. Aktivnost se provodi putem Poziva Nacionalne mreže Zajedničke poljoprivredne politike kroz mjeru Tehničke pomoći – Podmjera 20.2. „Podrška za osnivanje i upravljanje Nacionalnom ruralnom mrežom.