Danas, diljem svijeta, obilježava se Svjetski dan Parkinsonove bolesti, te smo odlučili razgovarati s Brigitom Horvat, suprugom Josipa Horvata, člana Udruge osoba s invaliditetom Križevci, koji pati od Parkinsonove bolesti.
Parkinsonova bolest je neurodegenerativni poremećaj koji pogađa središnji živčani sustav. Karakterizirana je postupnim propadanjem živčanih stanica u dijelu mozga koji kontrolira pokret, što dovodi do različitih motoričkih simptoma. Glavni simptom je tremor, krutost mišića, usporenost pokreta i problemi s ravnotežom.
Brigita Horvat (70) njeguje svog supruga Josipa (70) od 2008. godine kada je prvi puta primijetila tremor desne ruke. Josip je bio zaposlen na sudu kao sudski poštar.
Brigita je s nama podijelila kako je sve zapravo počelo: “Moj suprug je radio na sudu kao sudski poštar, a njegove kolegice su primijetile da mu se tijekom pauze trese kruh na desnoj ruci. On je to pokušao ignorirati jer mu to nije predstavljalo veliki problem, no njegove kolegice su ga uputile da potraži liječničku pomoć i provjeri što nije u redu. Nakon toga je otišao kod neurologa, koji je dijagnosticirao tremor desne ruke.”
Nakon postavljene dijagnoze, Josipu nije preostalo ništa drugo nego tražiti invalidsku mirovinu, budući da na sudu nije bilo drugih poslova koje bi mogao obavljati. Posao dostavljača nije bio jednostavan, te je često bio izložen stresu i strahu zbog težine posla, a u to vrijeme bile su česte ovrhe i opomene, što je ponekad rezultiralo i prijetnjama.
Nažalost, Parkinsonova bolest nije ostala samo na tremoru ruke. S vremenom, zdravstveno stanje Josipa se pogoršalo.
“Prije nekoliko godina, Josip je još uvijek mogao trčati, ali nažalost, sada je potpuno nepokretan. Nekada je uživao u vožnji traktora, ali nažalost, većinu aktivnosti koje je volio, morao je ostaviti”, izjavila je Brigita Horvat, Josipova supruga.
Pored Brigite, dva puta tjedno dolaze im u pomoć patronažne sestre koje pomažu u obavljanju higijenskih potreba. Osim Parkinsonove bolesti koja je zahvatila Josipa, prisutna je i demencija, do te mjere da Josip ne prepoznaje ni vlastitu suprugu.
S obzirom na izuzetno niske mirovine koje primaju Brigita i Josip, starački dom ili slične ustanove za skrb nisu im financijski dostupni.
Udruga osoba s invaliditetom Križevci pruža veliku podršku ovoj obitelji. Predsjednik Udruge, Luka Bratić, izjavio je kako razmatraju osiguravanje osobnog asistenta za Josipa. Iako su do sada imali pravo na asistenta za osobe mlađe od 65 godina, promjenom zakona sada imaju pravo i osobe starije od 65 godina.
Predsjednik Udruge osoba s invaliditetom Križevci, Luka Bratić za kraj je kazao: “Postoji jedna lijepa izreka za oboljele od Parkinsonove bolesti koja kaže da su to ljudi blistavog uma zarobljeni u vlastitom tijelu.”